Partneři:

Nejčtenější

Jak se doma cítit opravdu doma

Domov by měl pro každého z nás znamenat oázu klidu. Mělo by to být místo, kam se utíkáme schovat, uklidnit, kde se cítíme bezpečně. To ale není nic samozřejmého, protože zdaleka ne všude se člověk cítí bezpečně. Styl, který vyhovuje jednomu, nemusí být pro druhého vůbec příjemný. Proto je vždy třeba přizpůsobit si interiér vlastnímu vkusu, abyste se zde cítili skutečně doma. Potřebuje-li vaše domácnost radikální zásah, vsaďte na tapety. Tapety a samolepicí dekorace obecně patří k velmi oblíbeným prostředkům, jak přizpůsobit váš interiér vašim potřebám. I z čistě praktických důvodů je tapetování mnohem méně náročné než malba. Ať už vezmeme v potaz přípravu, samotné malování a především následný úklid, vychází tapetování jako mnohem jednodušší.


					Vybíráme sporák

Vybíráme sporák

Sporák je jedním z nejdůležitějších spotřebičů, které bezpochyby nesmí chybět v žádné kuchyni. Dokážete si představit kuchyň bez sporáku? To by mohl být potom klidně obývací pokoj. Sporák je v kuchyni středem dění, proto je třeba mu věnovat dostatečnou pozornost.

Budete-li si chtít pořídit nový sporák, stanete před nepřeberným množstvím nejrůznějších produktů. Volbu si můžete usnadnit tím, že se nejprve rozhodnete, jaký typ sporáku by vám nejvíce vyhovoval. Existují základní tři typy sporáků, můžete si pořídit plynový, elektrický nebo indukční.

Plynový sporák asi každý zná, má klasicky čtyři plynové hořáky (pro ty, kteří potřebují více, se najdou i modely s pěti nebo šesti hořáky) a spojitou regulaci intenzity plamene. Velkou nevýhodou těchto sporáků je však nízká účinnost, která dosahuje hodnoty pouze kolem 40 %. Elektrický sporák je na tom o něco lépe, nabídne vám účinnost 50 %, avšak budete si muset zvykat na skokovou regulaci varu, na kterou si budete muset pravděpodobně zvykat.

Z hlediska účinnosti nejlépe vychází určitě sporáky indukční, jejichž účinnost dosahuje až 80 %, teplo se přenáší pouze z varné desky přímo do hrnce, netopí zbytečně na větší ploše. Velkou výhodou je, že se o desku nespálíte, což se výhodné z hlediska bezpečnosti malých dětí. Pokud se vám podaří, že vám z hrnce něco překypí na sporák, u indukční desky se nic neděje, protože není horká, nic se nepřiškvaří k jejímu povrchu a vše můžete jednoduše a okamžitě setřít.

Než si koupíte i vy nový sporák, zamyslete se nad tím, jaký druh sporáku se vám nejvíce vyplatí.