Partneři:

Nejčtenější

Jak se doma cítit opravdu doma

Domov by měl pro každého z nás znamenat oázu klidu. Mělo by to být místo, kam se utíkáme schovat, uklidnit, kde se cítíme bezpečně. To ale není nic samozřejmého, protože zdaleka ne všude se člověk cítí bezpečně. Styl, který vyhovuje jednomu, nemusí být pro druhého vůbec příjemný. Proto je vždy třeba přizpůsobit si interiér vlastnímu vkusu, abyste se zde cítili skutečně doma. Potřebuje-li vaše domácnost radikální zásah, vsaďte na tapety. Tapety a samolepicí dekorace obecně patří k velmi oblíbeným prostředkům, jak přizpůsobit váš interiér vašim potřebám. I z čistě praktických důvodů je tapetování mnohem méně náročné než malba. Ať už vezmeme v potaz přípravu, samotné malování a především následný úklid, vychází tapetování jako mnohem jednodušší.

Jak postupovat při výběru osvětlení

Osvětlení je velmi důležitá část interiéru, která do značné míry určuje náladu. Proto na výběru svítidel opravdu záleží a měli byste mu věnovat řádnou pozornost. Výběr svítidel vypovídá o našem vkusu, je třeba však také myslet prakticky a vybrat tak, abyste měli v každé místnosti dostatek příjemného světla.

 

Světlo do obývacího pokoje

 

Rodina se nejčastěji schází v obývacím pokoji, kde tráví pohromadě nejvíc času, z tohoto úhlu pohledu je velmi důležitá světelná pohoda, pojďme tedy vybrat osvětlení nejprve do obývacího pokoje. Obývací pokoje jsou zpravidla větší místnosti, jedno stropní svítidlo by tedy nestačilo, můžete použít jeden lustr jako centrální a přidat ještě jeden nad konferenční stolek. Obývacímu pokoji nesmírně sluší stojací lampy, osvětlené vitríny i obrazy. K televizi se často také používají náladová světla, LED pásky apod.

 

I v kuchyni je světlo důležité

 

Z obývacího pokoje se vydáme do kuchyně. V kuchyni je výhodné mít stropní svítidlo, to by však nedokázalo dostatečně osvětlit pracovní desku, proto se pod horní skříňky kuchyňské linky přidávají další světla, nejčastěji LED pásky, bodovky nebo zářivky, aby svítily na pracovní plochu. Nezapomeňte na světlo nad varnou deskou a rovněž nad dřezem. Pokračujeme dál, nyní je na řadě jídelna. Do jídelny se hodí nad stůl závěsný lustr, pokud není jídelna příliš rozsáhlá, bude toto jedno svítidlo úplně stačit.

 

 

Na řadě je chodba, zde se nejčastěji používají bodovky zapuštěné v podhledu. Elegantně však vypadají sádrová svítidla do stěny, která jsou velmi nenápadná, ale přitom dodávají dostatek světla. Koupelna vyžaduje speciální svítidla s vyšším IP krytím kvůli zvýšené vlhkosti. Důležité je centrální svítidlo, které je doplněno zvláštním osvětlením umyvadla nebo případně sprchového koutu. Do pokojů se potom hodí nejlépe stropní svítidla doplněná stolními lampičkami. Při výběru nezapomínejte ani na styl svítidel, měla by korespondovat se zbytkem interiéru.